Гільдія редакторів-ветеранів ЗМІ Сумської областіЧетвер, 28.03.2024, 20:29

Вітаю Вас Гість | RSS
Головна | Каталог файлів | Реєстрація | Вхід
Меню
Категорії розділу
Пожовклі сторінки [9]
Наші захоплення
Статистика

Онлайн всього: 2
Гостей: 2
Користувачів: 0
Нас відвідали сьогодні
Пошук по сайту
Форма входу

Головна » Файли » Пожовклі сторінки

Колонка редактора: спілкування з читачем чи радянська "передовиця”?
23.12.2011, 12:55
ГО інститут масової інформації
19 грудня 2003 року


Сьогодні рідко можна зустріти видання, яке б час від часу не відкривалося виступом його редактор (головного редактора). Подібні публікації у багатьох газетах, як правило, вміщуються під рубрикою "колонка редактора" (хоча можливі і інші, синонімічні за суттю назви). Не є винятком у цьому і сумські районні газети.

Взагалі то така форма матеріалу, як редакторська колонка, має давні традиції. Проте за радянських часів вони були явищем скоріше епізодичним, ніж регулярним. Лише останнім часом колонка редактора почала входити у моду, ставати помітним явищем на газетних шпальтах. Можливо, це відбувається тому, що колонка перейняла спадок передової статті (так званої "передовиці”), без якої важко уявити радянські газети та журнали.

Все ж хочеться наголосити, що передовиця і редакторська колонка, не дивлячись на деяку схожість смислового наповнення, мають різне спрямування і цілі. У той же час багато редакторських колонок районних комунальних видань Сумщини нагадують своїм змістом типові передові статті, які можна було зустріти років п’ятнадцять тому.

Аналогії виникають, уже читаючи назву. Порівняйте: "Радянській жінці – щасливе материнство!” і "Політичну реформу – в дію!” Причиною цього, по-перше, є низька здатність районних редакцій до перебудови своєї роботи. Як правило, склад редакцій мало змінився за останні часи, особливо це стосується редакторів газет. Багато з них не уявляють собі, як газета може виходити у світ без статей, які б несли "правильне” ідеологічне навантаження і давали чітку установку на певні дії. До того ж, і це вже по-друге, форми роботи структур влади із засобами масової інформації, особливо комунального типу, на сьогодні мало чим відрізняються від радянських, що створює для редакторів спонукальний мотив для використання своїх колонок як "ідеологічних рупорів”.

Окрім того, виступ редактора у газеті має особливу значимість для аудиторії, оскільки він ніби уособлює собою те видання, яким керує. Його стаття сприймається читачами не лише як особиста думка, а і як позиція усієї редакції, її відношення до тієї чи іншої проблеми. Усе це і стало причиною того, що Сумським відділенням Комітету виборців України було проведено три моніторинги комунальної преси області на предмет змісту редакторських колонок, їх спрямованості та проблем, які вони висвітлюють. Всього опрацьовано двадцять одну комунальну газету за три періоди: квітень-травень, червень-серпень та вересень-жовтень 2003 року. При цьому бралися до уваги лише матеріали, вміщені під рубрикою "колонка редактора” – як такі, що мають особливий статус. Статті редакторів та головних редакторів газет під іншими рубриками не враховувались.

Весна. Конституційна реформа

За період з початку квітня по кінець травня редактори районних газет зверталися до читачів 39 разів. Беззаперечним лідером по спілкування з читачами виявився редактор Краснопільської газети "Перемога” Олександр Козир. За два місяці він опублікував дев’ять своїх колонок. Суттєво відстали "Життя Лебединщини” і "Наш Тростянець” – по п’ять колонок.

Звичайно, що основною темою редакторських виступів навесні стала конституційна реформа, ініційована Президентом України. Вона далеко відтіснила навіть тему весняно-польових робіт – найактуальнішу для сільських жителів, на яких здебільшого і спрямовані районні видання. 46% редакторських колонок навесні були присвячені проекту реформи, тобто майже половина усього спілкування редактор-читач зводилася до роз’яснення положень законопроекту.

Сама собою тема реформування Конституції України дійсно є дуже важливою, і сумнівів у необхідності присвячення цьому редакторських колонок не виникає. Вражає тільки форма подання матеріалів. Лише 22% таких колонок є дійсно нейтральним роз’ясненням положень реформи, решта ж – засвідчення повної і беззастережної підтримки законопроекту.

Цікаво, що деякі редактори за весь весняний період так і не знайшли інших тем для спілкування з читачами. Наприклад, у газеті "Білопільщина” за два місяці вийшло три колонки, дві з яких були про реформу, а у "Кролевецькому віснику” взагалі усі редакторські виступи протягом весн (два з двох) були присвячені агітації за президентський законопроект.

Окрім цієї суперпопулярної навесні теми, 13% колонок було присвячено готовності до весняно-польових робіт, 10% – висвітленню різних колегій при головах райдержадміністрацій, 8% – сесіям обласної ради. Тобто майже кожна п’ята колонк (18%) присвячувалася діяльності органів влади. Решта 23% редакторських матеріалів стосувалася екологічних проблем, підписки, дружби українських і російських регіонів тощо.

Літо. Ціновий ажіотаж та День журналіста

Літо – період відпусток, а оскільки редактори теж люди, то і їхні думки були здебільшого про відпочинок. Тому кількість колонок дещо впала – за три місяці у 21 газеті з’явилося лише 38 редакторських виступів. Стабільність у спілкуванні з читачами витримав лише редактор "Нашого Тростянця” Павло Зленко – шість колонок. Друге місце у шосткінського "Полісся” – три колонки редактора.

Влітку тема конституційної реформи практично повністю зникла з редакторських колонок. З усіх матеріалів під такою рубрикою, що були надруковані за період з початку червня по кінець серпня, цієї теми торкнулися лише два, причому один раз цілком нейтрально, а у іншому тема реформи була лише приводом для критики опозиційних партій.

Основним же напрямком ідеологічно-роз’яснювальної роботи стала продовольча криза та ціновий ажіотаж, пов’язаний з нею. Цьому було присвячено кожну п’яту редакторську колонку. Як завжди високою була присутність у виступах редакторів теми діяльності влади. Висвітлення апаратних нарад при головах районних адміністрацій та колегій при голові облдержадміністрації зайняло 13,2% колонок. По вісім відсотків редакторських колонок було присвячено ветерана (початок Великої вітчизняної війни і визволення міста) та жнивам.

Також однією з основних тем спілкування редакторів з читачами став, звичайно ж, День журналіста. 16% редакторських колонок висвітлювали це свято. Цікаво, що Дню незалежності України була присвячена лише одна колонка.

Осінь. Виїзні колегії при голові облдержадміністрації

Восени повернувся до свого звичного темпу редактор "Перемоги” – п’ять колонок. По три виступи було у редакторів "Глухівщини”, конотопських "Сільських горизонтів” та охтирського "Прапору перемоги”.

Визначальним у редакторських колонках у період з початку вересня по кінець жовтня стало висвітлення діяльності органів місцевої влади. Майже половина усіх колонок – 43% – була присвячена круглим столам і колегіям у райдержадміністраціях, сесіям обласної влади, та, головне, виїзним колегіям при голові облдержадміністрації.

Дві виїзні колегії у Шостці та Глухові заслужили увагу 21% усіх виступів районних редакторів. Причому писали про це в основному редактори газет не з цих міст, а з інших регіонів області.

Конституційна реформа стабільно "взяла” свої дві колонки. 11% редакторських колонок було присвячено актуальній восени темі передплати, ще 7% – визволенню регіону від німецьких загарбників.

Основним же напрямком ідеологічної агітації очікувалося підписання і ратифікація Україною договору про Єдиний економічний простір. Проте цього питання торкнулися у своїх виступах лише три редактори.

Загалом же спостерігається стійка тенденція до використання редакторами своїх колонок не для спілкування з читачами про близькі та болючі для них питання, а для ідеологічної агітації. Це дуже нагадує модні свого часу статті про роз’яснення керівної ролі КПРС. Також останнім часом значно збільшився відсоток висвітлення у редакторських колонках діяльності обласної та районних адміністрацій, що знову ж таки викликає певні аналогії з недалекого минулого.

Олександр Хоруженко, м. Суми


Категорія: Пожовклі сторінки | Додав: ales | Теги: Олександр Козир, Перемога
Переглядів: 882 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Київський час
Свята України
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 31
Наші друзі
Copyright MyCorp © 2024 Безкоштовний хостинг uCoz