Олександр Козир,
голова гільдії редакторів-ветеранів ЗМІ Сумщини
Нещодавно вийшла друком книга «Письменник, журналіст, Дослідник. Життя і творчість П. А. Нестеренка».
Присвячена вона 70-річчю від дня народження і 50-річчю літературної діяльності сумського письменника і журналіста Петра Нестеренка.
Принагідно скажу, що це - людина великого життєвого досвіду, півсотні літ трудився в іпостасі журналіста, зокрема власним кореспондентом таких солідних газет, як «Радянська Україна», «Урядовий кур'єр», «Сільські вісті». І цілком доречно в передмові до цієї книги письменник із Ніжина Анатолій Шкуліпа зауважує:
«…Важливою рисою його характеру було і є вміння тонко відчувати пульс життя. Саме тому і в творчості, і в практичній діяльності він завжди йшов у ногу з життям, з його потребами й вимогами. Як письменник і журналіст, він постійно знаходиться на вістрі подій, там, де вирує наше буття. Його невгасима любов до людей, турботи про їхнє життя, історія і доля багатостраждальної України, завжди тривожили його розум і вогнем палили серце. Йому хотілося зробити значно більше, значно краще.»
Власне, і зробленим Петро Андрійович може похвалитися. Адже 22 книги повістей, оповідань, новел, нарисів, написаних на високому художньому рівні, говорять самі за себе. Коли читаєш прозу цього письменника, то не можеш бути байдужим до нашої історії, до проблем сьогодення, до реалій непростої дійсності. І справедливо численні читачі так щиро і пристрасно відгукуються про його творчість. Це, зокрема, і відомі в Україні письменники - Леонід Горлач, Іван Власенко, Микола Махінчук; Олексій Столбін, Юрій Царик.
Важлива деталь: характерною рисою манери цього письменника є спроба поєднати - через людські долі - події 70-літньої давності, пов'язані з Другою світовою війною, і сучасність, нашу сучасність, коли конфлікти між людьми стали, можливо, не такими відвертими зовні, але не менш напруженими внутрішньо. У його творах є настрій, який полонить душу читача. Цей автор - людина обдарована і працелюбна.
Про це яскраво засвідчують всі матеріали, що вміщені в цьому біобібліографічному покажчику, укладачем якого є науковець, кандидат економічних наук Оксана Неженець. У ньому йдеться про життєвий і творчий шлях письменника, журналіста, дослідника, подано основні віхи його діяльності, а також про його книги, публікації у колективних збірниках і альманахах, рецензії, відгуки в періодичних виданнях і книгах.
Як відомо, чимало творів письменника присвячені темі Другої світової війни. Це, насамперед, книги «Таран», «Подвигу вогонь незгасний», «Соколи», «Не зароста травою пам'ять», «Ковток джерельної води», «Заграви над Десною». До речі, книга «Ковток джерельної води» (оповідання и новели) викликала великий інтерес у читачів, особливо актуальною вона є сьогодні, коли наша країна переживає тяжкі часи. Сумський письменник Олексій Столбін так відгукнувся про цю збірку:
«Ця книга Петра Нестеренка, насамперед, дозволить нам збагнути головне - що ж дало сили звитяжцям, де витоки героїзму нашого народу? І бачимо відповідь: люди безмежно вірили у святість своєї боротьби. У серцях захисників Вітчизни була зведена така духовна фортеця, об яку розбилася страшна фашистська навала. Ось цю фортецю син фронтовика, сумський письменник і журналіст прагне відобразити у своїх літературних та публіцистичних творах».
Також змістовною є й одна з останніх книжок Петра Нестеренка «Заграви над Десною», що розповідає про мужність наших солдатів і офіцерів, мирного населення в придеснянських регіонах у роки Другої світової війни.
Книга про Петра Нестеренка, яка щойно побачила світ, яскраво засвідчує, що слово цього письменника і публіциста добротне, соковите, осмислене, а його стиль, як зазначає поет А. Гризун, настільки своєрідний, що в барвистім полотні сучасної української літератури його творчість виткалася яскравою і помітною ниткою.
|